KÖNYVKERESŐ

A könyvtár kapuja az otthoni géped is lehet

-TEMATIKA-

Célok:

- Közvetlen cél a könyvtár internetes katalógusa könnyű és hatékony használatának elterjesztése.

- A könyvtár gyors és könnyű elérhetőségének demonstrálása bebizonyíthatja, hogy érdemes a könyvtárat gyakran használni otthonról is, s nem igényel a jelenkori informatikai technológiákhoz képest nehezebb használati módokat.

- Bizonyítása annak, hogy az online szolgáltatások egy része, elsősorban az online katalógus akár egy tanórán is használható, beépíthető az oktatásba.

Célcsoport: 4-8. osztályos általános iskolai és középiskolás tanulók

Tevékenységek

Tevékenység leírása

Tanórai időkeret

Fejlesztendő ismeretek, kompetenciák

Előkészítés

- A keresendő könyvek. művek, részletek előkeresése és a hozzájuk kapcsolódó információk ellenőrzése az online katalógusban

- Az előkészítésben , ha a keresés tanóra vagy téma-specifikus, bevonjuk a pedagógust is.

Internetes (informatikai) ismeretek:

- honlapok kezelése,

- kereső-felületek a neten

- keresési módok, módszerek

Értő olvasás:

- A könyvtári katalógus értő olvasása

könyvtári ismeretek:

- könyvtári honlapok elérése, használata

- könyvtári katalógus elérése, használata

Beavatás az online katalógus

használatába

1, A könyvtáros elmondja, hogy hogyan kell „olvasni” a katalógus adatait könyv, folyóira esetében. Az ott olvasott információk milyen struktúrában és hogyan értelmezendők.

Keresési technikák

Csoportos és önálló formában információkeresés. A keresések eredményeinek megbeszélése

Struktúrák:

- Mű és rekordja. A legfontosabb adatok: szerző, cím, van-e példány, tartalmi ismertetés ETO jelzettel és szöveggel, stb.

- példányinformációk (raktári hely, kölcsönözhetőség)

Keresés példák alapján:

- cím szerint

- szerző szerint

- téma szerint keresés

Keresési módok:

- pontos adatokkal

- pontatlan adatokkal

- témák után

- hasonló könyvek segítségével

Technológiák:

- mezők kitöltése beírással, bemásolással